21 Peron Bes, youtube mp3 indir

İzlenme: 146.119
Süre: 07:06

21. Peron - 18.400 TL (1975)

Aşağıdaki alternatiflere de göz atmak isteyebilirsiniz

Şarkı indir, bedava müzik indir, youtube dönüştürücü

21. Peron was founded on 11th July 1973 at 11 am at the bus stop number 11, by Alp Gültekin, Seyhan Eriş, Halil Yıldırım, Andreas Wildermann, Aron Şerez, and Haluk Öztekin.

The band, received the Promising Band Award from Democrat İzmit newspaper in 1975, created a unique genre combining Anatolian rock with progressive rock tunes, and attracted attention with their songs named Anne, Beş, 18.400 TL, F.M.O, as well as Petruşka which they recorded just using a reel-to-reel tape recorder. Their first recording included "Arap Bebeğin Dansı", Köy Düğünü, Şarap Mahzeninde Gece, İnilti ve Anlatamıyorum”, was released in 1977.

18.400 TL was recorded in a living room with a reel-to-reel tape recording on Emel Sayın’s album. The song’s story is based upon a true story about the guitarist’s bad debt.


--------------------------------------


21.Peron, 11 Temmuz 1973' te saat 11'de, Konak 11 numaralı otobüs durağında, grup üyelerinin buluşmasıyla kuruldu. Anadolu rock ile progresif rock ezgilerini harmanlayıp kendine özgü bir tarz oluşturan grup, bestelerini çaldığı konserlerin yanısıra gruba büyük emeği geçen Ümit Tunçağ'ın TRT 3 programlarına jingle hazırladı. İzzet Öz'ün Metronom ve Sihirli lamba adlı televizyon programlarına katıldılar.

1975 yılında Bornova'daki köşkte 2 kanallı bir teyp ile kaydedilen canlı performansta Anne, Beş, 18.400 TL, F.M.O. (Film Müziği Olabilir) ve İgor Stravinski'den uyarladıkları "Petruşka" adlı parçaları çaldılar. Bu dönemde Aron Şerez, Halil Yıldırım ve Seyhan Eriş gruptan ayrıldı. İzmir Koleji orkestrasından Gökhan Akçay (bas) ve Erden Erdem (davul) gruba katıldı.

1977 yılında İstanbul ŞAT Yapım stüdyolarında ilk albümlerinin kaydı gerçekleştirildi. Bu kayıtlarda özellikle Debussy'den uyarladıkları "Arap Bebeğin Dansı", Köy Düğünü, Şarap Mahzeninde Gece, İnilti ve Anlatamıyorum adlı parçalar grubun tarzını yansıtan parçalardı. Takip eden dönemde besteci-şarkıcı Maria Rita Epik gruba katıldı.

21. Peron, halk oylaması ile birincinin belirlendiği ilk ve son Eurovision Türkiye finalinde "Seviyorum" şarkısıyla halk tarafından birinci seçildi, ancak Türkiye'nin o sene yarışmayı protesto etmesi nedeniyle Kudüs'te yarışamadı. Eurovision parçasının da yer aldığı TANIŞMA adlı albüm 1979 Nisan ayında kaydedildi, Hey dergisinin albüm listesinde 6. lığa kadar yükseldi. Almanya'da da basıldı. Pop-rock tarzındaki TANIŞMA albümü grubun sound ve tarzını maalesef yansıtamamıştı...Çoğu tıp mensubu olan grup elemanları mesleklerine ağırlık vermek üzere 1979 yazında grubun çalışmalarını sonlandırdı. Herkes kendi yoluna devam etti, 21.Peron dağıldı.

1980 darbesi sürecinde yapımcı firmalar , stüdyolar basıldı. Diğer birçok eserle beraber 21.Peron'un miks ve master teypleri darbeciler tarafından imha edildi. 1975 ve 1977 yılının restore edilmiş kayıtları Arkaplan Müzik tarafından 2003 yılında CD ve LP / 45'lik olarak yayınlandı. 400 adet olarak basılan 33'lük plak ve bonus 45'lik grubun en verimli çalışma dönemini yansıtmaktadır.

18.400 TL , 1975 yılında grup elemanlarının ev salonunda 2 kanallı analog reel-to-reel teyple hücum-live kaydedilir. Grup gitaristinin bir türlü tahsil edemediği bir paranın müzikal öyküsüdür 18.400 TL.. Rock ve Psychedelia, Anadolu motifleriyle harmanlanınca ortaya çıkan parça bir Jam session şeklinde oluşturulur. Grubun yeni kaset alacak parası olmadığından, kaydı kullanılmış bir Emel Sayın kasetine yaparlar, bu arada introyu silmeyi unuturlar. Emel Sayın'ın söylediği parçanın adı ise "Enginde Yavaş Yavaş"tır.


--------------------------------------


BAND:
Viola: Alp Gültekin
Guitar: Seyhan Eriş
Drums: Halil Yıldırım
Piano: Andreas Wildermann
Bass Guitar: Aron Şerez
Guitar: Haluk Öztekin--------------------------------------Illustration: Burak Kırk--------------------------------------To follow us on other mediums:

Instagram ► https://www.instagram.com/anatolianrockrp/

Facebook ► https://www.facebook.com/AnatolianRockRevivalProject/

Twitter ► https://twitter.com/AnatolianRockRP

Spotify ► https://open.spotify.com/user/5yx6jmrr9j6i21qszoatm2q9m/playlist/5IP2uCRmPcRqFfBKsbolbb

SoundCloud ► https://soundcloud.com/anatolian-rock-revival-pr--------------------------------------A project dedicated to bringing non-mainstream pieces from Turkish Rock History into the light with unique artworks.


"All music rights belong to their rightful owners."